Zpracování kávy

starý mlýnek na kávu Před tím, než si můžeme v klidu a v pohodě vychutnávat ten svůj šálek voňavé a chutné kávy, urazí káva poměrně dlouhou cestu a projde složitými procesy. Pojďme tedy trochu poodhalit tajemství zpracování kávy...

Cesta "naší" kávy začíná kde jinde než na kávové plantáži. A nemusí se přitom jednat o nějakou velkoplantáž o mnoha hektarech, může jít jen o pár keříků kdesi na slunečném úbočí hor. První krok je tedy logicky sběr kávových plodů, který se i doposud v převážné míře provádí ručně. Následuje kontrola a rozřazení podle kvality, zralosti a barvy.

Dalším krokem je mechanické (strojové) odstranění svrchní slupky plodů, čímž se získají samostatná kávová zrna. Dále nastupuje proces fermentace, který slouží mimo jiné i k odstranění zvláštní lepivé hmoty na povrchu zrn. Po skončení kvašení jsou kávová zrna omyta vodou a následuje jejich sušení. Poté se káva roztřídí dle jakosti a je označena jako "zelená káva" (green cofee).

Dalším krokem, dalo by se také říci krokem klíčovým, je tzv. pražení. Většina kávy na celém světě se totiž prodává již jako pražená a jen malé procento je káva nepražená, "zelená". Pražení de facto představuje změnu jak fyzických tak i chemických vlastností kávového zrna. Pražení probíhá přibližně při 200 °C, nicméně různé druhy kávových zrn vyžadují i různé teploty.
Výsledkem procesu pražení jsou kávová zrna, která jsou v závislosti na zbarvení člěnena na: světlé, středně světlé, střední, středně tmavé, tmavé a nebo velmi tmavé.

různé způsoby přípravy kávy Za závěrečný krok lze (mimo různého skladování a transportů) považovat drcení kávových zrn. Existuje mnoho variant "jemnosti" mletí, což ve výsledku ovlivňuje jak chuť tak i aroma šálku kávy. A už jsme u našeho šálku kávy avizovaného na záčátku - tak dobrou chuť! ;-)